Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 kwietnia 2021

18 kwietnia w Polsce i na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto ustanowione zostało w 1982 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Dla upamiętnienia minionych pokoleń, dla nas żyjących obecnie, dla przyszłych generacji otaczamy ochroną i opieką zabytki – rzeczy ruchome oraz nieruchome, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością, stanowiące świadectwo minionej epoki albo zdarzenia, posiadające wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

Przed 2020 rokiem ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbywały się co roku w innej miejscowości (2019 – Gdynia, 2018 – Nowy Wiśnicz, 2017 – Bydgoszcz, 2016 – Zakopane, 2015 – Białystok itd.), co roku w otoczeniu innych zabytków, by promować nasze dziedzictwo kulturowe i propagować jego ochronę. Uroczyste spotkania połączone były z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem laurów i wyróżnień w konkursie „Zabytek Zadbany”. Do tegorocznej jego edycji zgłoszony został i przeszedł do kolejnego etapu – ogłoszenia (najpóźniej 31 maja) nominowanych do nagrody – Teatr Miejski w Głogowie (szczegóły na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa).

 Głogów może pochwalić się długą listą zabytków nieruchomych, mimo ogromnych zniszczeń wojennych w 1945 roku i późniejszych działań. Niektóre ze szczególnie ważnych obiektów – jak teatr – po latach zostały odbudowane. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zapraszamy do obejrzenia prezentacji poświęconej wybranym, ważnym dla regionalnego i narodowego dziedzictwa, głogowskim zabytkom architektury.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-15
Data publikacji:2021-04-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maciej Iżycki
Liczba odwiedzin:217